Peste 1000 de nou-născuţi din S-E României ar putea beneficia în curând de o secţie modernă de neonatologie • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • Investiție totală de 2.060.000 milioane de euro, fonduri puse la dispoziție de către Fundaţia Vodafone Romȃnia (1.540.000 de euro), Asociația Dăruiește Aripi (280.000 de euro) și Asociația Inima Copiilor (240.000 de euro).
  • Renovarea, modernizarea şi dotarea secţiei cu o soluţie de telemedicină s-au finalizat în septembrie 2019

București, 21 septembrie 2020 – Fundația Vodafone România a primit cu bucurie vestea că au fost achiziţionate şi instalate echipamentele medicale necesare funcționării Compartimentului de Terapie Intensivă Neonatală a Spitalului Județean Constanța. Aceasta vine în urma finalizării, în septembrie 2019, a lucrărilor de renovare și modernizare la standarde europene a compartimentului, precum și dotarea acestuia cu o soluție de telemedicină de către Fundația Vodafone România.

Următoarea etapă o reprezintă obținerea de către Spital a avizului şi a autorizației de funcţionare necesare, moment în care noua secție va fi deschisă și va putea primi până la 30 de nou-născuți care necesită îngrijiri medicale.

Lucrările de renovare și modernizare a Compartimentului de Terapie Intensivă Neonatală din Spitalul Județean Constanța au demarat în august 2017, iar investiția totală s-a ridicat la 2.060.000 milioane de euro, fonduri puse la dispoziție de către Fundaţia Vodafone Romȃnia (1.540.000 de euro), Asociația Dăruiește Aripi (280.000 de euro) și Asociația Inima Copiilor (240.000 de euro). Pe lângă renovarea, reamenajarea spațiului și dotarea cu mobilier, noua secție beneficiază și de o soluție de telemedicină modernă, care permite transmiterea securizată de imagini și parametri medicali, în timp real, urmărirea de la distanță a semnelor vitale ale pacienților și organizarea de videoconferințe pentru personalul medical.

Anual, în secția de terapie intensivă neonatală primesc îngrijire peste 1.000 de copii născuți cu afecțiuni medicale sau prematur din județele Constanța,Tulcea, Ialomița, Călărași, Brăila și Galați, iar aceasta nu mai fusese renovată, decât parțial, din 1968, anul construirii spitalului.

Fundaţia Vodafone România este o organizaţie neguvernamentală românească, cu statut caritabil, distinctă şi independentă de operaţiunile comerciale ale companiei, înfiinţată în 1998. În cei peste 20 de ani de activitate, Fundaţia Vodafone România a finanţat 1.168 de programe derulate de 745 de ONG-uri din întreaga țară, în domeniile sănătăţii, educaţiei, serviciilor sociale. Proiectele au avut peste 3 milioane de beneficiari – copii, tineri, vârstnici, persoane defavorizate fizic, social sau economic. Până în prezent, Fundaţia Vodafone România a investit 31 de milioane de euro în proiecte desfăşurate de organizaţiile non-profit partenere.

Mai multe detalii despre programele fundaţiei sunt disponibile pe fundatia-vodafone.ro, http://jurnaldebine.fundatiavodafone.ro/ și www.facebook.com/fundatiavodafone.