Vodafone Big Marathon România • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

Voluntariat

Vodafone Big Marathon România

Asociaţia Caritas Alba-Iulia Asistenţă Medicală şi Socială, Asociaţia React

Localizare

București

Buget

172.000 lei

Anul lansării

Beneficiari

• proiectul “Controlin” al Asociaţiei React care ajută pacienţii cu diabet să monitorizeze cu ajutorul tehnologiei valorile glicemiei şi să primească ajutor în situaţiile de urgenţă.
  • proiectul “Supravegherea pacienţilor cu probleme cardio-vasculare la domiciliu”, al Asociaţiei Caritas Alba-Iulia Asistenţă Medicală şi Socială, care ajută persoanele cu probleme cardio-vasculare din zone rurale să primească asistenţă medicală la domiciliu.

Fondurile s-au împărțit în mod egal între cele două organizații.

Scopul Proiectului

Angajații Vodafone au strâns peste 172.000 lei la Maratonul Internațional București.

Pentru prima oară, Vodafone Big Marathon a fost găzduit în România. În cadul evenimentelor Vodafone Big Marathon angajații Vodafone din toată lumea participă la competiții sportive și fac acțiuni de fundraising pentru proiectele caritabile ale Fundației Vodafone locale.

Au participat 60 de angajați Vodafone România, cărora li s-au alăturat 27 de colegi din Albania, Irlanda, Italia, Marea Britanie, Olanda, Qatar şi Turcia.

Fiecare alergător a avut misiunea să strângă fonduri, iar la final s-au făcut donații și sponsorizări de peste 172.000 lei.